Tel: | Faks: |

Tahribatlı Tahribatsız Muayene

Tahribatsız Sertlik Testi

Tahribatsız muayene (NDT), teftiş test, ya da malzemeleri, bileşenleri veya derlemeler süreksizliklerin veya kısmen veya sistemin servis kolaylığı bozmadan özellikleri farklılıkları değerlendirme sürecidir.Muayene veya test tamamlandığında, diğer bir deyişle, bu parça yine de kullanılabilir.

NDT aksine, diğer testler doğada yıkıcı ve bu nedenle oldukça malzemeler, bileşenler ya da aslında hizmete konduğunu meclisleri ziyade, örneklerin sınırlı sayıda ("lot örnekleme") yapılır.Bu yıkıcı testler genellikle darbe dayanımı, süneklik, verim ve nihai çekme mukavemeti, kırılma dayanıklılığı ve dayanıklılık gibi malzemelerin fiziksel özelliklerini belirlemek için kullanılır, ancak süreksizlikler ve malzeme özelliklerindeki farklar daha etkin NDT bulunurlar.

Bugün, modern tahribatsız testleri, ürün bütünlüğünü ve güvenilirliğini sağlamak için üretim süreçlerini kontrol etmek, daha düşük üretim maliyetleri ve muntazam bir kalite düzeyini korumak için üretim, imalat ve hizmet denetimler kullanılır. İnşaat sırasında, NDT imalat ve montaj aşamalarında malzeme ve katılma süreçlerinin kalitesini sağlamak için kullanılır ve hizmet NDT denetimler kullanımdaki ürünlerin kendi yararını sağlamak için gerekli bütünlüğünü ve güvenliğini devam etmelerini sağlamak için kullanılırhalkın.Bu tıp alanında aynı işlemlerin çok kullanır ise, terim "yıkıcı olmayan bir test" genel olarak tıbbi uygulamalar tarif etmek için kullanılan olmadığı not edilmelidir.

NDT aşina olmayan ziyaretçiler için, aşağıdaki genel bilgiler NDT ve en yaygın test yöntemleri ve NDT yaparken kullanılan teknikleri temel bir açıklama sağlamak için tasarlanmıştır. Gibi son derece detaylı ve tüm kapsayan değil, ve daha kapsamlı bilgi okuyucuların böyle ASNT kitabevi mevcut hepsi ASNT NDT Kitapçıkları veya ASNT Personel Eğitim Yayınları (PTP) Sınıf Eğitim Serisi, gibi ASNT yayınlarına başvurmalıdır için. Ayrıca, bu test yöntemlerini kapsayan standartları NDT Kaynakları Merkezi sekmesi altındaki "Kodlar ve Standartlar Oluşumu" sayfasında listelenir. Tutarlılığı sağlamak için, her bir test yöntemi için açıklanan teknikler ASNT 2011 baskısında yer olanlardır Uygulama No SNT-TC-1A önerilir.

WhatsApp